JohnnyBet.com tr

Jeff Sarwer'ın Tüm Yüzleri

Erim Asya tarafından yayınlandı

Jeff Sarwer'ın hikayesi, kendi kuşağının en umut verici poker oyuncularından biri haline gelen bir satranç şampiyonunun evriminin gerçekten ilginç bir örneğidir. Bir poker oyuncusunun el kitabını ortaya çıkaran bir röportajda JohnnyBet gazetecisine verdiği değerli tavsiyelere göz gezdirmek için Kanadalı oyuncunun profesyonel özgeçmişine daha yakından bakalım.

1. Olağanüstü satranç oyuncusu…

Jeff Sarwer'ın biyografisi tam anlamıyla bir film için hazırlanmış. Kurallarını 4 yaşındayken iki yaşındaki ablasından öğrendiği satrançla başlıyor her şey. Dahi kardeşler satranç oynamada mükemmeldiler ve medyada görünmeyi seviyorlardı. Reşit olmayan iki satranç profesyonelinin yeteneğinin peşine düşme konusunda açıkça hızlı davrandılar. Sarwer, 6 yaşındayken Al Carlin ile antrenman yapıyordu, daha sonra (New York'ta) kız kardeşiyle birlikte Manhattan Satranç Kulübü'ne gizlice girdi, 1986'da 8 yaşındayken 10 Yaş Altı Dünya Gençler Satranç Şampiyonasını kazandı ve boş zamanlarında hızlı satranç oyun gösterilerinde aynı anda birkaç düzine insanla birlikte kazanıyordu. Bununla birlikte, tıpkı bir filme benzeyen bir yaşamda olduğu gibi, sporda ve kariyerde başarının mutlaka mutlu bir özel yaşamla tamamlandığı söylenemez. Sarwer'in babasının başı kanunla dertteydi ve New York'tan memleketleri Kingston'a döndükten sonra kendisinden alınıp koruyucu aileye gönderilen çocuklarına şiddet uygulamakla suçlandı. Jeff de tıpkı kız kardeşi gibi kaçıp babasının yanına dönmeye karar verdi. Yeniden bir araya geldiklerinde yasadışı bir şekilde Avrupa'ya taşındılar ve bu da satranç ustasının planlarını yıllarca boşa çıkardı - Ray Philips takma adı altında oynamasına rağmen, gerçek adı altında ancak 2007 yılında Malbork'ta oynayabildi. Bu da yetmezmiş gibi Sarwer bir noktada babasıyla ilişkisini kesip iş hayatına atıldı, Gdańsk'a yerleşti ve şimdi satranç büyük ustası olma planlarıyla Helsinki'de yaşıyor.

2. Sarwer poker de oynuyor!

Jeff Sarwer'la röportaj

Jeff Sarwer'ın olaylı yaşamının özeti bu. Ancak Kanadalılar için çok önemli olan poker kısmı olmadan hiçbir şey tamamlanmış sayılmaz. Sarwer, hayatının bir noktasında gerçekten başarılı bir kart oyuncusu olmaya başladı. Dönüm noktası 2009'da Tallinn'deki Avrupa Masters of Poker turnuvasını 37.589 USD kazanarak üçüncü bitirmesidir. Bundan sonra Estonya'nın başkentini birkaç kez ziyaret etti; son kez Şubat 2015'te Tallin Kralları yarışmasında yine üçüncü oldu (ana ödül: 18.736 ABD Doları). Görünen o ki, birkaç yıl süren vasat sonuçlardan sonra Sarwer, zaferleri olan tehlikeli bir rakibe dönüştü. Kanadalı'nın poker kariyerini titizlikle takip edenler onun en iyi skorlarını kesinlikle hatırlar: 2009 yılında Avrupa Poker Turu (EPT) Vilamoura'da 3. sıra (232.704 ABD Doları – Sarwer'in kazandığı en yüksek ödül), Mart 2010'da Berlin'deki EPT'de 2. sıra (149.207 ABD Doları) ya da bir sonraki ay San Remo'da yapılacak EPT'deki başarısı (büyük bir ödülden daha prestijli bir yer – 16.575 ABD Doları). Ancak bundan sonra bir şeyler durma noktasına geldi ve Sarwer ya ortalama sonuçlarla oynuyordu ya da hiç ortalıkta yoktu. Bu şanssızlık dönemi bitti mi? Söylemesi zor ama bu oyuncunun harika fırsatları inkar edilemez. Sarwer birçok oyuncunun ancak hayal edebileceği bir potansiyele sahip.

3. Oyna ve analiz et

“Çevrimiçi oynarken sıklıkla belli bir çizgiye takılıp oynamaya devam etmek istediğimiz oluyor. Bu iyi, çok oynamanız gerekiyor ama aynı zamanda oyununuzu mümkün olduğunca analiz etmeniz de gerekiyor” – bu kısa alıntı, Sarwer'in JohnnyBet gazetecisinin nasıl iyi bir poker oyuncusu olunacağına dair sorusuna verdiği yanıttır. Bu basit tavsiye, oyuncunun satranç geçmişini, bununla ilgili sabrını ve eli analiz edilebilecek ve parçalara ayrılabilecek bir bütün olarak ele alma yeteneğini ortaya koymaktadır. Sarwer'in poker felsefesinin başlangıç ​​noktası, kendine eleştirel bir bakış açısına dayanan sistematik becerilerin mükemmelleştirilmesinin gerekliliğine olan inançtır. Sarwer'e göre canlı oyunlardan farklı olan çevrimiçi poker odaları göz önüne alındığında bu çok önemlidir. Röportajın devamında "İyi bir poker oyuncusu olmak isteyen herkese çevrimiçi oynamalarını öneririm" diyor. Ancak soru hala ortada: Oyununuzu çevrimiçi ortamda nasıl mükemmelleştirirsiniz?

4. Hisse analizi, düşük oranlar ve YouTube...

Sarwer'a göre çevrimiçi poker oynama deneyimi kazanmanın kademeli olarak artmaması gerekiyor. Temel fikir deneyim kazanmak, becerilerinizi mükemmelleştirmek ve seviyenize eleştirel bir yaklaşım sürdürmektir. Kanadalı, çevrimiçi poker oynamanın ilk aşamasının bir parçası olarak eşitliği analiz etmek ve anlamak için yazılım (diğerlerinin yanı sıra PokerStove) kullanılmasını öneriyor. Ancak bu tür bir araç her şey değildir. Ayrıca YouTube'a kayıtlı ve yüklenen poker oyuncularının oyunlarını takip etmeye değer. Ayrıca ilerlemenin en iyi değerlendirmesi olan sistematik olarak oynamalısınız. Nasıl başlamalı? Sarwer, çevrimiçi pokere girerken dikkatli olunması gerektiğini iddia ediyor; çok küçük katılımlarla (örneğin yüz civarında) ve mikro bahislerle (0,01 ABD Doları, 0,02 ABD Doları) oynayın. Sınırlı finansmanla kar elde edebiliyorsanız, bu daha ileri ve gelişmiş oyunlar öncesinde iyi bir öngörüdür. Bu noktada Sarwer, her eli takip etmek ve daha sonra hassas bir şekilde analiz etmek için istatistik toplamayı sağlayan bir hud (örn. Poker Tracker) kullanılmasını öneriyor.

5. Topluluğun gücü

Sarwer, yazılım kullanmanın poker oyuncunuzun niteliğini yükseltmede vazgeçilmez bir unsur olduğuna inanıyor, ancak bir noktada daha fazla analiz yalnızca poker merkezli bir tür internet topluluğu içinde mümkün olabilir. Belirli ellerin tartışılması ve ortak analizi, başkalarının denetlediği öğelerin yakalanması veya başka birinin fark ettiği ayrıntıların zahmetli bir şekilde aranması. Yazılımı nasıl kullanacağınızı öğrenmenin ve hareketlerinizi önceden planlamayı öğrenmenin yolu budur. Sarwer, "Yalnızca pre-flopi için değil, aynı zamanda four streets için de nasıl planlama yapacağınızı bilmeniz gerekiyor; pre-flop, flop, turn ve river içinde planlama yapmanız gerekiyor" yorumunu yapıyor ve poker topluluklarına dahil olmanın bir şans olduğunu ekliyor profesyonel olarak poker oynayan arkadaşınız yoksa başlamak için. Bu, internet aracılığıyla sürekli öğrenmenin temel avantajlarından biridir; çok büyük fırsatlar sağlar.

Jeff Sarwer'ın poker yolu uzun zaman önce satranç oynadığı zaman başladı. Kanadalı oyuncu poker masasında bile satranç oyuncusu olarak kaldı. Kart felsefesi strateji, yöntem, sabır ve analiz üzerine odaklanmıştır. Bu onun iyi tavsiyeler veren ve ilgi çekici bir kariyeri olan gerçekten iyi bir oyuncu olmasını sağladı.

Yorumlar (0)
Bilinçli oyun